DD600N14K
Contact Now
DD600N14K
  • 1
Product Category : Rectifiers
Mounting Style : Screw
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Ir - Reverse Current : 40000 uA
Package / Case : PB60
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Max Surge Current : 22000 A
Vf - Forward Voltage : 1.32 V at 1800 A
Vr - Reverse Voltage : 1400 V
Configuration : Dual
Type : Standard Recovery Rectifiers
If - Forward Current : 600 A
Manufacturer : Infineon Technologies
Description : Rectifiers 1.4KV 600A