VS-12FLR40S02
Contact Now
VS-12FLR40S02
  • 1
Product Category : Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Ir - Reverse Current : 50 uA
Package / Case : DO-4
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Max Surge Current : 180 A
Vf - Forward Voltage : 1.4 V
Packaging : Bulk
Vr - Reverse Voltage : 400 V
Configuration : Single
Recovery Time : 200 ns
Type : Fast Recovery Rectifiers
If - Forward Current : 12 A