VS-50PF120
Contact Now
VS-50PF120
  • 1
Product Category : Rectifiers
Mounting Style : Stud Mount
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Ir - Reverse Current : 9000 uA
Package / Case : DO-5
Maximum Operating Temperature : + 180 C
Max Surge Current : 830 A
Vf - Forward Voltage : 1.4 V at 125 A
Packaging : Bulk
Vr - Reverse Voltage : 1200 V
Configuration : Single
Type : Standard Recovery Rectifiers
If - Forward Current : 50 A