IDP15E60XK
  • 1
Product Category : Diodes - General Purpose, Power, Switching
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Ir - Reverse Current : 19.3 A
Package / Case : TO-220-2
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Peak Reverse Voltage : 600 V
Max Surge Current : 60 A
Packaging : Tube
Recovery Time : 131 ns
Vf - Forward Voltage : 1.5 V
If - Forward Current : 15 A
Product : Switching Diodes
Manufacturer : Infineon Technologies
Description : Diodes - General Purpose, Power, Switching FAST SWITCH EMCON DIODE 600V 15A