NTD3055-094T4G
Contact Now
NTD3055-094T4G
Product Category : MOSFET
Vgs (Max) : ±20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C : 12A (Ta)
FET Type : N-Channel
Mounting Type : Surface Mount
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs : 20nC @ 10V
Manufacturer : onsemi
Minimum Quantity : 2500
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) : 10V
Operating Temperature : -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature : -
Series : -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds : 450pF @ 25V
Supplier Device Package : DPAK
Part Status : Active
Packaging : Tape & Reel (TR)
Rds On (Max) @ Id, Vgs : 94 mOhm @ 6A, 10V
Power Dissipation (Max) : 1.5W (Ta), 48W (Tj)
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Technology : MOSFET (Metal Oxide)
Vgs(th) (Max) @ Id : 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) : 60V
Description : MOSFET N-CH 60V 12A DPAK