STB140NF55T4
Contact Now
STB140NF55T4
Transistor Polarity : N-Channel
Technology : Si
Id - Continuous Drain Current : 80 A
Mounting Style : SMD/SMT
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Package / Case : TO-263-3
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Channel Mode : Enhancement
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Packaging : Reel
Product Category : MOSFET
Number of Channels : 1 Channel
Vgs - Gate-Source Voltage : 20 V
Rds On - Drain-Source Resistance : 8 mOhms