CA3083M96
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors Bipolar (BJT) Bipolar Transistor Arrays
Current - Collector (Ic) (Max) : 100mA
Product Status : Obsolete
Transistor Type : 5 NPN
Mounting Type : Surface Mount
Frequency - Transition : 450MHz
Package : Tape & Reel (TR)
Series : -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic : 700mV @ 5mA, 50mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 15V
Supplier Device Package : 16-SOIC
Mfr : Renesas Electronics America Inc
Current - Collector Cutoff (Max) : 10µA
Power - Max : 500mW
Package / Case : 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature : 150°C (TJ)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce : 40 @ 50mA, 3V
Base Product Number : CA3083
Description : TRANS 5NPN 15V 0.1A 16SOIC
Contact Now
Bipolar (BJT) Transistor Array 5 NPN 15V 100mA 450MHz 500mW Surface Mount 16-SOIC