155124RS73200A
Contact Now
155124RS73200A
Category : Optoelectronics LED Indication - Discrete
Wavelength - Dominant : 624nm
Millicandela Rating : 70mcd
Package / Case : 2-SMD, No Lead
Current - Test : 20mA
Mounting Type : Surface Mount, Right Angle
Height (Max) : 1.10mm
Lens Style : Rectangle with Domed Top
Viewing Angle : 120°
Wavelength - Peak : 632nm
Configuration : Standard
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Size / Dimension : 3.20mm L x 1.50mm W
Lens Color : Colorless
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 2V
Product Status : Active
Features : -
Lens Size : 2.00mm x 1.00mm
Lens Transparency : Clear
Color : Red
Series : WL-SMSW
Supplier Device Package : 1206
Mfr : Würth Elektronik
Description : LED RED CLEAR 1206 SMD R/A
Contact Now
Red 624nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, No Lead