APA2106QBC/D
Contact Now
APA2106QBC/D
Category : Optoelectronics LED Indication - Discrete
Wavelength - Dominant : 465nm
Millicandela Rating : 80mcd
Package / Case : 2-SMD, No Lead
Current - Test : 20mA
Mounting Type : Surface Mount, Right Angle
Height (Max) : 0.60mm
Lens Style : Rectangle with Domed Top
Viewing Angle : 120°
Wavelength - Peak : 460nm
Configuration : Standard
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Size / Dimension : 2.10mm L x 1.00mm W
Lens Color : Colorless
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 3.3V
Product Status : Active
Features : -
Lens Size : 1.70mm x 0.60mm
Lens Transparency : Clear
Color : Blue
Series : -
Supplier Device Package : SMD
Mfr : Kingbright
Base Product Number : APA2106
Description : LED BLUE CLEAR SMD R/A
Contact Now
Blue 465nm LED Indication - Discrete 3.3V 2-SMD, No Lead