5110F1-5V
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : Vf (Typ), If (Max)
Termination Style : Wire Leads - 4.4" (111.80mm)
Current : 20mA
Millicandela Rating : 8mcd
Panel Cutout Dimensions : 0.16" (4.06mm)
Type : LED
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Domed Top
Viewing Angle : -
Wavelength - Peak : 655nm
Lamp Color : Red
Package : Bag
Lens Color : -
Product Status : Active
Ingress Protection : -
Features : -
Lens Size : 3mm, T-1
Lens Transparency : Diffused
Series : 5110F
Mfr : Visual Communications Company - VCC
Voltage : 5V
Description : LED RED 5/32" HOLE 5V PANEL MNT
Contact Now
LED Panel Indicator Red Diffused 5V 20mA Wire Leads - 4.4" (111.80mm)