1092C5-28V
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : DC
Termination Style : Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Current : 25mA
Millicandela Rating : 12000mcd
Panel Cutout Dimensions : 0.50" (12.70mm)
Type : LED
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Flat Top
Viewing Angle : -
Wavelength - Peak : -
Lamp Color : Green
Package : Bulk
Lens Color : Green
Product Status : Active
Ingress Protection : -
Features : -
Lens Size : -
Lens Transparency : Diffused
Series : 1092
Mfr : Visual Communications Company - VCC
Voltage : 28V
Base Product Number : 1092C
Description : LED PANEL INDICATOR GREEN 28V
Contact Now
LED Panel Indicator Green Diffused 28V 25mA Wire Leads - 4.6" (116.84mm)