PM5-PHDW12.0
Category : Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights
Ratings : AC/DC
Termination Style : Wire Leads - 12" (304.80mm)
Current : 20mA
Millicandela Rating : 25mcd
Panel Cutout Dimensions : 0.39" (9.91mm)
Type : LED
Panel Cutout Shape : Round
Lens Style : Round with Flat Top
Viewing Angle : 120°
Wavelength - Peak : 625nm
Lamp Color : Red
Package : Bag
Lens Color : White
Product Status : Active
Ingress Protection : IP67
Features : -
Lens Size : 9.70mm Dia
Lens Transparency : Diffused
Series : PM5
Mfr : Bivar Inc.
Voltage : 8V ~ 48V
Base Product Number : PM5-PHDW12.0
Description : PNL MNT W/ WIRE 625NM 25MCD RED
Contact Now
LED Panel Indicator Red Diffused 120° 8V ~ 48V 20mA Wire Leads - 12" (304.80mm)