S4006NS2RP
Contact Now
S4006NS2RP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Current - Off State (Max) : 5 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 3.8 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-263 (D²Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 6 A
Voltage - Off State : 400 V
Operating Temperature : -40°C ~ 110°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 µA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 800 mV
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
SCR Type : Sensitive Gate
Current - Hold (Ih) (Max) : 6 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 83A, 100A
Description : SCR 400V 6A TO263
Contact Now
SCR 400 V 6 A Sensitive Gate Surface Mount TO-263 (D²Pak)