TS420-700T
Contact Now
TS420-700T
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 5 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 2.5 A
Mfr : STMicroelectronics
Supplier Device Package : TO-220
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 4 A
Voltage - Off State : 700 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 µA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 800 mV
Package / Case : TO-220-3
SCR Type : Sensitive Gate
Current - Hold (Ih) (Max) : 5 mA
Base Product Number : TS420
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 30A, 33A
Description : SCR 700V 4A TO220AB
Contact Now
SCR 700 V 4 A Sensitive Gate Through Hole TO-220