SST12A-800BW
Contact Now
SST12A-800BW
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 800 V
Series : SST12
Mfr : SMC Diode Solutions
Supplier Device Package : TO-220AIns
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 120A @ 50Hz
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 60 mA
Base Product Number : SST12
Triac Type : Standard
Description : 800V 12A PACKAGE TO-220A 3-QUADR
Contact Now
TRIAC Standard 800 V 12 A Through Hole TO-220AIns