LT1009CZ#PBF
Contact Now
LT1009CZ#PBF
Product Category : Voltage References
Voltage - Input : -
Mounting Type : Through Hole
Reference Type : Shunt
Manufacturer : Linear Technology/Analog Devices
Noise - 10Hz to 10kHz : -
Minimum Quantity : 1
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package : TO-92-3
Part Status : Active
Current - Cathode : 400µA
Packaging : Bulk
Voltage - Output (Max) : -
Output Type : Fixed
Noise - 0.1Hz to 10Hz : -
Current - Output : 10mA
Temperature Coefficient : 25ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.5V
Package / Case : TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Tolerance : ±0.2%
Current - Supply : -
Series : -
Description : IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3