BZX55C24-TAP
Contact Now
BZX55C24-TAP
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Zener Single Zener Diodes
Product Status : Active
Current - Reverse Leakage @ Vr : 100 nA @ 18 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) : 24 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 1.5 V @ 200 mA
Package : Cut Tape (CT) Tape & Box (TB)
Series : Automotive, AEC-Q101, BZX55
Impedance (Max) (Zzt) : 80 Ohms
Supplier Device Package : DO-35 (DO-204AH)
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Operating Temperature : -65°C ~ 175°C
Power - Max : 500 mW
Package / Case : DO-204AH, DO-35, Axial
Mounting Type : Through Hole
Tolerance : ±5%
Base Product Number : BZX55C24
Description : DIODE ZENER 24V 500MW DO35
Contact Now
Zener Diode 24 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH)